Vida Urbonienė

Skaistgirio Šv. Jurgio parapija dalyvaudama respublikiniame projekte ,,Eismo saugumas bendruomenėse“ kvietė parapijiečius kartu paminėti Kelyje žuvusių dieną. Šv. Mišių homilijos metu parapijos klebonas kunigas Andrius Trakšelis priminė svarbiausią: kad kelyje būtume saugūs, reikia pirmiausia pradėti nuo savęs. Jei pats save saugosi, kitus saugosi ir visi būsime saugūs. Šviesą atspindinčios priemonės tapo nebe prievole, o kasdieniu atributu. Mūsų supratingumas keliolika kartų sumažino nelaimių kelyje nusinešančių gyvybes,- sakė parapijos klebonas.

IMG_2050

Po Šv. Mišių parapijiečiai pakviesti dalyvauti diskusijoje ,,Ar galėjo būti kitaip?“, kurios metu prieita vienodos nuomonės: jei būsime supratingi ir tolerantiški vieni kitų atžvilgiu, saugosime vieni kitus, tai ir gyvensime saugioje aplinkoje. Sodindami medelį žūties vietoje negalvojame, kad užaugęs medis vėl gali kažkam lemti žūtį.
Renginyje dalyvavę Joniškio PK veiklos skyriaus tyrėjai Goda Lukšaitė ir Žilvinas Kazulis sakė, kad kasmet šalyje įvyksta arti 7000 eismo įvykių, kurių metu žūsta apie 200, sužeidžiama arti 8000 žmonių. Šiaulių apskrityje 2019 metais žuvo 11 eismo dalyvių. Žuvę keturi pėstieji neturėjo atšvaitų, nevilkėjo šviesą atspindinčių liemenių. Joniškio rajone šiais metais keliuose žūčių dar nebuvo. Tai džiuginantis faktas. Svarbiausia, pasak pareigūnų, kelyje neužmiršti laikytis eismo taisyklių ir prisiminti šviesą atspindinčias priemones.
Birutė Dauginytė kasdien važiuojanti dviračiu ne tik išsakė savo pastebėjimus apie mūsų keliones kelyje, bet ir norėjo sužinoti kaip taisyklingai dviratininkai turi važiuoti važiuojama kelio dalimi.

IMG_2063

Onutė Kalnienė išsakė savo mintis apie sodinamus medžius, statomus kryžius, dedamas gėles ir degamas žvakes žūties vietose. Suprantama, skausmo apimti artimieji, draugai žūties vietą nori vienaip ar kitaip pažymėti. Ar neužtektų vienkartinio gėlių padėjimo ir žvakutės uždegimo toje vietoje? Artimojo žūties vieta širdyje ir taip išlieka visam gyvenimui, o pravažiuojančiam svetimam dėmesio atitraukimas ir vienas žingsnis iki nelaimės,- atvirai dėstė mintis moteris kuri savo atmintyje saugo ne vieną dešimtį žūties vietų.
IMG_2046 Jai antrino ir Skaistgirio susivienijimo koordinatorė, bendruomenės ir moterų draugijos ,,Versmė“ pirmininkė Vida Urbonienė. – Važiuojant keliu dažnai žvilgsnis krypsta į šalikelėse augančius medžius aptvertus tvorelėmis, rymančius laiko tėkmės paliestus kryžius ir krūvas išdegusių žvakių indelių, bei  dirbtinų gėlių puokščių. Ar ne geriau būtų rasti vietą skveruose, parkuose, kur galėtų norintis žuvusio atminimui pasodinti medelį, prisėdęs ant suolelio pasvarstyti ar galėjo būti kitaip, kad ir sudeginti žvakelę. Per eilę metų išaugtų ošiantis atminimo skveras, kuriame susirinktume atminimo dieną. Šalikelėse neaugtų šiukšlynai blaškantys pravažiuojančių dėmesio. Pirmiausia kelyje gerbkime vieni kitus, nešiokime atšvaitus, liemenes ar kitas šviesą atspindinčias priemones ir nelaimių sumažės iki minimumo. Per septynerius metus, kai dalyvaujame projekte ir renginių metu dalijame šviesą atspindinčias priemones žūčių mūsų krašte sumažėjo, bet tenka apgailestauti, kad daugelis atšvaitus pasideda suvenyrų vietoje. Kiek išdalinta atšvaitų? Šimtai. Turėtume būti matomi tamsoje, deja… – diskusijos metu sakė aktyvi visuomenininkė. Zita Naglienė yra pelniusi rajoninę nominacija ,,Dviratiškiausia gyventoja“. Dviratis jai pagrindinė susisiekimo priemonė. Moteris apgailestavo dėl kelių erelių elgesio dviratininkų ir pėsčiųjų atžvilgiu ir džiaugėsi liemenėmis, kurios gelbsti tamsiu paros metu, rūko metu.
 Benutė Galkuvienė vienintelė moteris dirbusi vairuotoja  galėjo palyginti kaip saugu kelyje buvo prieš keturis dešimtmečius ir dabar. Pasak jos skirtumas didžiulis. Neliko apsvaigusių kelyje, sumažėjo kelių erelių, o šviesą atspindinčios priemonės tikra laimė. Nebereikia mums vairuotojams drebėti prasilenkiant tamsiu paros metu su pėsčiaisiais, dviratininkais. Jie matomi iš toli, svarbiausia, kad nešiotų atšvaitus ir liemenes,- sakė ji.
 Po diskusijos bažnyčios šventoriuje uždegtos žvakutės kelyje žuvusiems, renginio dalyviams dovanotos šviesą atspindinčios priemonės, su sutiktais kelyje vairuotojais, dviratininkais ir pėsčiaisiais kalbėtasi apie eismo saugumą keliuose.

IMG_2065

Iš diskusijos išplaukė ir atsakymas į diskusijos klausimą ar galėjo būti kitaip? Daugelio žūčių galėjo ir nebūti jei būtų buvęs užsegtas atšvaitas, užvilkta liemenė, neviršytas greitis… o antrą ką gali žinoti ką tą dieną žadėjo lemtis.

Autorės nuotraukos