Vida URBONIENĖ

IMG_0287Šv. Agotos dienos rytą skaistgiriečiai nešini duona skubėjo į savo parapijos bažnyčią. Parapijos klebonas kunigas Andrius Trakšelis pašventino  tikinčiųjų atsineštą duoną, kuri visus metus saugos nuo gaisrų. Pavakare kultūrinių renginių organizatorė Vida Norkuvienė visus kvietė į tradicine tapusią popietę, kurios metu ragauta duonos kepėjų atsineštos duonos. Šiemet į popietę atskubėjo duonos kepėjos Jurdaičių kaimo bendruomenės pirmininkė Diana Užkuraitienė, Skaistgirio seniūnaitijos seniūnaitė Virgina Jakutienė ir skaistgirietė Verutė Borisienė. Kiekviena duonos kepėja pristatė savo kepamas duonas. Diana kepa šviesią ir tamsią duoną pagardintą su įvairiomis sėklomis. Minkant tešlą jos nepliko. Diana popietės metu prisiminė savo šeimos moterų kilusių iš Biržų krašto kepamo pyrago skonį, nors pati sakė jo kepti dar nemėginusi. Virgina Jakutienė augusi garsios šeimininkės šeimoje Klaipėdos krašte. Šiemet be tradicinės duonos atsinešė ir česnakinį ragaišį. Pasak jos, kas kart mėgstanti paeksperimentuoti. Duoną puošianti javų varpa, skaistgiriečių simboliu uosio lapu. Yra tekę iš duonos tešlos kepti ir suvenyrinių rožančių. Verutė Borisienė kilusi iš Rusijos gilumos. Jos šeimoje mama kas savaitę kepdavo duoną. Jos iškepdavo tiek, kad šeimai užtektų visai savaitei ir dar liktų netikėtam svečiui pavaišinti ar lauktuvėm įdėti.
 Kiekviena kepėja sakė duoną kepanti savo šeimai ir lauktuvėms einant ar važiuojant į svečius. Šiais laikais tai pati geriausia  dovana, – sutartinai sakė visos trys moterys. Kultūrinių renginių organizatorė Vida Norkuvienė popietės metu skaitė Juozo Nekrošiaus eiles apie duoną. Bibliotekininkė Lijana Degimienė į popietę atėjo nešina pluošteliu žurnalų, kuriuose rado įvairių receptų duonai kepti.  Birutė Dauginytė prisiminė kaip jos močiutė kepdama duoną visada ant jos viršaus įspausdavo kryželį. Kiekvienam anūkui iškepdavo po mažą pagranduką. Jų šeimoje buvo mokoma pagarbiai elgtis su duona. Nukrito ant žemės duonos gabalėlis, jį visuomet pakėlus nuo žemės reikdavo pabučiuoti ir suvalgyti, – atviravo Birutė.
  Popietėje dalyvavo saujelė norinčių pabūti drauge prisimenant senąsias duonos kepėjas, jų duonos kepimo tradicijas, receptus. Paskanavus naminės duonos, žolelių arbatos, popietės dalyvės išsiskirstė iki kitų metų. Duonos kepėjos savo keptos duonos įdėjo lauktuvių seniausiai Skaistgirio krašto duonos kepėjai Janinai  Žakaitienei – aktyviai kultūrinių renginių dalyvei.
Popietės dalyvės tarpusavyje pasidalijo duonos kepimo tradicijomis.  Nors duonos kepėjos kilusios iš skirtingų kraštų , prisimena vienodus papročius: ant duonos kepaliuko įspaustas kryželis, pagrandukas vaikui.

Popietės dalyvės tarpusavyje pasidalijo duonos kepimo tradicijomis. Nors duonos kepėjos kilusios iš skirtingų kraštų , prisimena vienodus papročius: ant duonos kepaliuko įspaustas kryželis, pagrandukas vaikui.

Autorės nuotraukos.