KURŠĖNŲ DVARE – ŠIAULIŲ VYSKUPO EUGENIJAUS BARTULIO KALENDORIŲ PARODA

2024 m. vasario 8 d. Kuršėnų dvare atidaryta pirmoji autorinė JE Šiaulių vyskupo Eugenijaus Bartulio Katalikiškų kalendorių paroda, kurioje eksponuojami aštuoniolika kasmet nuo 2007 metų išleistų sieninių kalendorių su vyskupo kelionių po šventas vietas nuotraukomis.

Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis fotografuoja nuo jaunystės, taip pat yra žinomas keliautojas ir alpinistas. Jo Ekscelencija pasakojo, kad, keliaudamas į kalnus, į šventas pasaulio vietas su fotoaparatu, visuomet parsiveža puikių vaizdų, kurie ir atgula į kalendorius. Vyskupas prisiminė, kad į pirmąjį kalendorių sudėjo kalnuose matytų kryžių nuotraukas, antrasis buvo su bažnyčiomis kalnuose.

Šiuo metu Šiaulių vyskupas jau yra išleidęs 18 kalendorių, kurių pasirodymo kasmet laukia vyskupijos tikintieji, kabinasi namuose, dovanoja artimiesiems.

Vyskupas Eugenijus Bartulis parodos atidaryme juokavo, kad stengiasi kalendoriuje sudėti išskirtinius vaizdus, kad „visą mėnesį į vieną nuotrauką nebūtų nuobodu žiūrėti“.

Šiaulių vyskupijos Ganytojas pasakojo, kad jo kalendoriuose žymimi vardadieniai, yra vietos individualiems įrašams, tačiau svarbiausi vis tik yra šventų vietų vaizdai.

Kuršėnų dvaras tokiai kalendorių parodai yra labai tinkama vieta, nes būtent čia yra viena garsiausių ir gausiausių kalendorių kolekcijų, kurioje yra per 8000 kalendorių nuo pačių seniausių iki naujausių. O Kuršėnai – neatsitiktinė vieta kalendorių muziejui, nes pirmojo lietuviško kalendoriaus autorius Laurynas Ivinskis yra glaudžiai susijęs su Kuršėnais, šalia miesto esančiu Milvydų dvaru. Kuršėnai, senosios miesto kapinės yra L. Ivinskio amžinojo poilsio vieta. Kalendorių kolekciją su mokiniais pradėjo rinkti mokytoja, kraštotyrininkė kuršėniškė Sigita Lukienė. Jos rinkinio pagrindu ir atsirado Kuršėnuose labai rimta ir solidi kalendorių kolekcija, vadinama Kalendorių muziejumi.

Kuršėnų dvaro kalendorių kolekcijoje yra ir bene visi 18 vyskupo Eugenijaus Bartulio kalendoriai. O idėja surengti vyskupo Katalikiškų kalendorių parodą kilo žurnalistei, Šiaulių technologijų mokymo centro Karjeros ir komunikacijos skyriaus vadovei Neringai Trinkaitei, kuri pirmąjį kalendorių iš vyskupo gavo 2018 metais rengdama televizijos reportažą apie Jo Ekscelencijos leidžiamus kalendorius.

Su pirmąja Katalikiškų kalendorių paroda Šiaulių vyskupą Eugenijų Bartulį pasveikino Šiaulių rajono savivaldybės vicemeras Eimantas Kirkutis, kuris visų Šiaulių rajono žmonių vardu padėkojo Šiaulių vyskupui Eugenijui Bartuliui už pirmąją parodą būtent Šiaulių rajone, Kuršėnuose.

Nuotaikingai vyskupą pasveikino Šiaulių rajono savivaldybės tarybos narys Antanas Bezaras, Šv. Kazimiero ordino Šiaulių apskrities komtūras aktorius Vladas Baranauskas – Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis yra Šv. Kazimiero ordino Lelijos garbės ženklo laureatas.

Vyskupą Eugenijų Bartulį į Kuršėnus atlydėjo vyskupijos kancleris Rimantas Žaromskis, su paroda pasveikino Kuršėnų šv. Jono Krikštytojo bažnyčios klebonas monsinjoras Vytautas Kadys. Atvyko pasveikinti Seimo narė Rima Baškienė, Šiaulių rajono savivaldybės tarybos nariai, tikintieji, bičiuliai.

Vyskupas Eugenijus Bartulis padėkojo Kuršėnų dvaro kolektyvui už šiltą priėmimą ir palaimino gimtadienį šventusią Šiaulių rajono savivaldybės etninės kultūros ir tradicinių amatų centro direktorę Birutę Poškienę.

Šventiniame parodos atidaryme grojo Kuršėnų meno mokyklos kanklininkės, išugdytos mokytojos Rimos Ananjevienės.

Atidarius parodą vyskupas Eugenijus Bartulis stilizuotame pirmojo kalendoriaus leidėjo Lauryno Ivinskio darbo kambaryje pasirašė Kuršėnų dvaro svečių knygoje, parodos svečiams dedikavo šių metų kalendorius.

Šiaulių rajono savivaldybės informacija

Zigmo Ripinskio, Ritos Žadeikytės nuotraukos