Nuo spalio 09 d. mūsų knygyne–svetainėje bei pastoracinio centro foje pradėta eksponuoti foto menininkų Loretos Paškevičienės, Kęstučio Kurieniaus bei Solėjos Karalienės darbų paroda

PO ANGELO SPARNU

Šioje parodoje „sustabdytos“ Trakų istorinio nacionalinio parko teritorijoje Jungtinės kaimų bendruomenės „Užugiriai“ iniciatyva įkurtos Angelų kalvos skulptūrų kasdienybės akimirkos: skulptūrų grožis, krikščioniškas vertybes išreiškianti simbolika, panoraminiai kalvos vaizdai.

_NEB4029

Spalio 16 d. (trečiadienį) 17 val. paroda pristatyta plačiajai visuomenei.

Prie arbatos puodelio, vaikų vokalo studijos „Rokoko“ atliekamų giesmių fone bei fotonuotraukų apsuptyje artimiau susipažinta su šalia Trakų esančia Angelų kalva, joje išdidžiai stovinčiomis skulptūromis, dedikuotomis meilei, tikėjimui, šviesai…

_NEB4008

Parodą pristatė Izolda Skruibytė, mintimis pasidalino Šiaulių vyskupas Eugenijus Bartulis ir prof. Vytenis Rimkus.

100_0385100_0392_NEB4018

 

 

 

 

 

Parodą pristačiusi Izolda Skruibytė kalbėjo, kad Angelų kalvą galima rasti šalia Trakų bei Užtrakio dvaro esančiame Būdos kaime. Įdomu pastebėti, kad patys svarbiausi ir reikšmingiausi Trakų statiniai yra išsidėstę vienoje linijoje: Trakų skaisčiosios Dievo Motinos Gimimo stačiatikių cerkvė, dar Vytauto statyta Švč. M. Marijos apsilankymo bažnyčia ir Trakų salos pilis, o 2009 m. Lietuvos tūkstantmečio paminėjimo proga bei Trakų bažnyčios 600 m. paminėjimo proga pratęsiant tą pačią liniją, ant kalvos apsigyveno angelai, o kalva buvo pavadinta Angelų kalva.

Anot šio projekto sumanytojų ir gražių idėjų autorių Dominykos Dubauskaitės Kairevičienės ir Lolitos Navickienės, Būdos kaimas niekuo nesiskyrė nuo kitų eilinių, atokesnių, nuo centro labiau nutolusių Lietuvos kaimų. Čia buvo jaučiama socialinė atskirtis. Tačiau projektas labai suvienijo bendruomenę. Visa bendruomenė labai noriai ir draugiškai sėjo dobilėlius, tvarkė aplinką, ruošė vietą angelų apgyvendinimui ir pirmosios skulptūros kalvoje apsigyveno 2009 m. rugsėjo mėn. Iš pradžių buvo pastatyta 17 ąžuolinių 5 m. aukščio skulptūrų, simbolizuojančių krikščioniškąsias vertybes, o šiandien jų yra beveik 40. Nuo kalvos įkūrimo bendruomenė čia švenčia įvairias šventes.

Kad Angelų kalva būtų tokia graži, labai daug prisidėjo skulptorius Algimantas Sakalauskas iš Prienų. Tai tautinio paveldo produktų amatininkas, senojo amato – kryždirbystės puoselėtojas. Jo ir kitų autorių, kuriuos jis subūrė į vieną komandą skulptūros, stovinčios Angelų kalvoje simbolizuoja Tikėjimą, Meilę, Viltį, Santarvę, Pasiaukojimą, Atjautą, Gyvybę, Pilnatvę, Dvasios stiprybę, Palaiminimą, Taiką, Mažutėlių globą, Atgimimą, Darną, Gerąją žinią, Globojimą, Kūrybą, Dvasios ramybę, Sveikatą, Saugojimo nuo pikto. Viena iš paskutinių skulptūrų, pastatytų kalvoje, yra skirta motinai ir vaikui.

Yra sukurta ir daugiau eskizų naujoms skulptūroms. Šie eskizai laukia fundatorių, o jiems atsiradus, bus išdrožtos naujos skulptūros ir pastatytos kalvoje. Vienos skulptūros kaina vidutiniškai siekia 6 tūkst. Lt. Visi norintys įamžinti savo angelą, yra kviečiami tai padaryti.
Taigi, šios prasmingos Angelų tako idėjos sumanytojų, rėmėjų ir kūrėjų bendras darbas ir kilnus siekis ragina mus visus giliau suvokti tradicinio meno prasmę ir reikšmę mūsų visuomenėje. Čia kuriama nauja sakralinė erdvė, kur kiekvienas apsilankęs nors valandėlei gali pajusti dvasios ramybę ir santarvę.

Trumpai apie parodoje eksponuojamų fotografijų autorius:

Loreta Paškevičienė – žurnalistė ir profesionali vertėja. Parodoje „Po angelo sparnu“ eksponuojamuose jos darbuose pristatomi vaizdai, užfiksuoti vieną žvarbų 2012-ųjų sausio vakarą, Angelų kalvoje negailestingai spiginant trisdešimties laipsnių šalčiui. Menininkė prisimena, kad „sniegas vietomis siekė iki kelių, sušalusios rankos vos sukiojo objektyvą, ir vis dėlto fotografuoti buvo nepaprastai smagu.“

Antroji parodos autorė Solėja Karalienė yra teisininkė, ieškanti detalių visumoje ir visumos detalėje. Fotografavimas laisvalaikiu jai yra galimybė kaskart laimingai sušukti: „Sustok akimirka žavinga!“ Autorė prisipažįsta, kad Angelų kalva jai yra erdvė, simbolizuojanti dorinių vertybių vienį, ir leidusi pažinti prakalbintą medį… Ir ne tik. Ji nuolat Jaučianti šiai erdvei artumą, nes čia visų maldų klauso jos tėvų funduotas Meilės angelas.

Trečiasis parodos autorius – profesionalus fotografas Kęstutis Kurienius. Menininkas atvirauja, kad tąkart, 2011 metų vasarą, gaudė rytinius spindulius Angelų kalvoje ir besižavėdamas ilsėjosi nuo kasdienės rutinos. Šis „poilsis“ paskatino jį susimąstyti ir pabandyti eiti kūrėjo keliu. Šauni Angelų kalvos idėja labai patraukė, tad norėjosi įprasminti pamatines žmonijos gerąsias vertybes, kurios gyvenime, vis tik, tiek daug reiškia.

Parodos atidarymo nuotraukos…