Žolinę prisiminus
Vida URBONIENĖ
Kasmet vis naujų spalvų įgauna Skaistgiryje švenčiama Žolinė. Jei pernai skaistgiriečiai Žolinės išvakarėse virė akmenėlio sriubą, o Žolinės rytą šventoriuje laiką skaičiavo gamtos laikrodžiai, tai šiemet Žolinę skaistgiriečiai šventė jau ne dvi dienas.
Pirmas dvi dienas vienuolika plenero dalyvių stropiai tapė natiurmortus ,,Žolinių puokštė“. Plenerui vadovavo Skaistgirio miestelio bendruomenės narė, tautodailininkė Virginija Kutkienė. Žvelgiant į nutapytus natiurmortus, plenero vadovė kiekvieno autoriaus darbą apibudino skirtingai. Virginos Jakutienės natiurmorte daug šviesos, saulės, daug geltonos spalvos, kurios fone pievų augalų puokštė, Angelos Lapienės natiurmorte sustabdyta akimirka pievoje iš kurios ji skins Žolinei puokštelę. Tapybos darbas skaidrus, šalto gaivaus kolorito.
Stasės Guntienės ypač kruopščiame tapybos darbe trapi realistinė puokštė. Daug erdvės. Jaučiasi iškilmingumas. Dariaus Gedraičio natiurmortas tapytas idealia realistine technika. Daug erdvės, Besileidžiančios saulės nušviestas dangus, o ąsotis su puokšte tarsi plaukia dangumi ant debesies.
Renatos Sruogiūtės savitas, modernus darbas. Originalūs darbai ir plenere dalyvavusių Jurdaičių socialinės globos namų gyventojų Vyganto Pargausko ir Algirdo Čygo. Abiejų vyrų tapytuose natiurmortuose ryškus abstrakcionizmas, savitas supratimas komponuojant daiktus, fantastinės miestelio herbo detalės, pomėgis sportui. Angelijos Gasparavičienės natiurmortas šiltas, ryškus iš pačių gražiausių gėlių žiedų sukomponuota puokštė. Iš tolo kviečiantis stabtelti.
Gražinos Ginkuvienės tapybos darbe jaučiasi potepiai, vazoje puokštelės augalai virpantys. Birutės Dauginytės ir iš Suomijos atvykusios vasaroti anūkės Erikos natiurmorte daug žalumos, spalvingi pievų augalai Žolinės rytą būsią suskinti į puokštę. Pati plenero vadovė Virginija Kutkienė plenero dalyviams ir svečiams surengė natiurmortų parodą, o levandų puokštelė paruošta į Atlaidus kartu su visų plenero dalyvių darbais iki Rugsėjo pirmosios džiugins Skaistgirio Šv. Jurgio bažnyčioje parapijos tikinčiuosius ir svečius. Pleneras, skirtas Lietuvos šimtmečiui paminėti.
Kol plenero dalyviai tapė natiurmortus, kultūros namų saviveiklininkai repetavo spektaklį – misteriją ,,Ką pasakoja gimtinės pievų žolynai“,
kurį režisavo bendruomenės narė kultūrinių renginių organizatorė Vida Norkuvienė. Žolinių išvakarėse nors lietus ir nedavė pasidžiaugti saulėlydžiu, tvenkinyje gyvenančių žuvelių šokiu, patys ištvermingiausieji rinkosi į poilsio zoną prie Uolyno tvenkinio. Patys mažieji su bendruomenės nare Stasele Jonaitiene įsikūrė pavėsinėje. Juos Staselė mokė tapyti ant akmenukų. Ir ko tik vaikai netapė. Ant jų tapomų akmenukų nutūpė boružės, pražydo gėlės, akimis merkė žuvys. Keturios komandos sportininkų varžėsi tinklinio aikštelėje, neišsigandę lietaus sėdo prie šaškių, šachmatų lentų, kiti mėtė strėlytes į taikinį. Laidžiantis saulei skambėjo etnografinio kolektyvo atliekamos dainos ir spektaklio – misterijos aktorių pokalbiai su pievų augalais. Mažieji drugeliai kalbino pievų žiedus, iš vandens pasirodžiusios deivės tarsi voratinkliu dengė rūku pievose žaidžiančius drugelius. Tyloje prisėdę ant lauko akmenėlių klausytojai galėjo išgirsti nevieno augalo mintis artėjant Žolinei, kai jie bus skinami puokštėms.
Moterys pasklido po Uolyno tvenkinio pakrantes žoliauti ir galiausiai grįžo su tradicinėmis Žolinių puokštėmis. Jau temstant vaišinantis plovu, žolelių arbata pasidžiaugta dalyvių atkaklumu ir prizais apdovanoti sportininkai.
Tinklinį geriausiai sekėsi žaisti Maldenių kaimo bendruomenės komandai, Skaistgirio veteranai ir Skaistgirio jaunimas pasidalijo antrą ir trečią vietas, o Jurdaičių kaimo bendruomenės komandai atiteko paskatinamasis prizas. Strėlytes į taikinį geriausiai sekėsi mėtyti Vincui Gedraičiui, Onai Kalnienei, Danguolei Jasotienei. Šaškių nugalėtoju tapo joniškietis Algis Petniūnas, antroje vietoje liko Augustinas Jasotis, trečią ir ketvirtą vietas pasidalino Rimantas Radvilas ir Danius Šapkus. Moterų tarpe nenugalima buvo Danguolė Jasotienė. Šachmatų nugalėtoju tapo Virginijus Braziulis.
Žolinės rytą prie Skaistgirio Šv. Jurgio bažnyčios šventoriaus šurmuliavo kermošius. Čia išrankiausias pirkėjas tuščiomis namo neišėjo. Ant stalų kvepėjo skaistgiriečių Virginos Jakutienės, Verutės Borisienės, daukšietės Sigutės Gatulienės naminė duona. Ramoškių kaimo bendruomenė atsivežė Romos Petniūnienės gamintų sūrių, Irena Šimkūnienė išvirė tradicinių to krašto pusvarškėčių ir kleckų su obuolių įdaru. Janina Vaineikienė, Diana Ramašauskienė, Saulė ir Miglė Adomaitytės daržo gėrybių, medaus, o bendruomenės pirmininkė Regina Povilaitienė prikepė bandelių. Angelija Gasparavičienė vaišino burnoje tirpstančiu keksu, o Bronė Liucveikienė ir Antanas Beržinis – medumi.
Kalvystės darbus pristatė jauniausias kalvis Anupras Gedraitis. Sesutės Aurėja ir Guostė vietoje vėrė karoliukų apyrankes, o Aušra Bazarienė susidomėjusiems pasakojo apie sapnų gaudykles. Reda Pečkuvienė atsivežė ne tik savo rištų skarų, bet ir Joniškio socialinių paslaugų ir užimtumo centro lankytojų darbelių. Nuo mažiausios dovanų dėžutės, sveikinimo atviruko iki sudėtingiausio suvenyro buvo galima rasti prie jų stalo. Gražiadarbė Dalė Jasiūnienė kermošiuje prekiavo savo gamybos atšvaitais – suvenyrais, sagėmis, tapytais paveikslais. Buvo galima įsigyti ir tautodailininkės Virginijos Kutkienės tapytų natiurmortų, gėlių. Kermošiaus dalyvius linksmino kultūros namų kapela vadovaujama Birutės Dauginytės.
Artėjant vidudieniui, suskambo bažnyčios varpai kviečiantys į Šv. Mišias. Pamaldų dalyvius pradžiugino šventoriuje išdėliotos Žolinių kompozicijos, kurias šiemet kūrė Jurdaičių socialinės globos namų gyventojai ir darbuotojai. Homilijos metu parapijos klebonas kunigas Andrius Trakšelis pasidžiaugė gausiai susirinkusiais tikinčiaisiais. Dvasingomis pamokančiomis istorijomis kvietė nepamiršti tikėjimo ir maldos. Šv. Mišių metu giedojo solistė Jolanta Rapečkaitė – Gižienė, o po jų lieratūrinėje valandėlėje poetinę kompoziciją,, Gimtinės spalvos“ pristatė aktorė Dalia Michelevičiūtė. Galiausiai visi neskubantys namo linksmai šnekučiavosi Agapėje. Klausėsi nuotaikingo Skaistgirio kultūros namų fokloro kolektyvo, vadovaujamo Birutės Dauginytės koncerto.
Visas dienas Skaistgirio moterų draugijos ,,Versmė“ moterys, kultūros namų saviveiklininkai ir parapijos pastoracinės tarybos nariai su renginių dalyviais kalbėjosi apie saugų eismą, šviesą atspindinčių priemonių nešiojimo svarbą. Jų neturintiems dovanojo primindami, kad jas reikia nešioti. Saugaus eismo priemones dovanojo ir įvairių rungčių nugalėtojams, talkinusiems projektinėje veikloje. Projektą ,,Žolės žalumas – vasarai, dainos skambumas – tėviškei“ parengė Skaistgirio miestelio bendruomenė, įgyvendino bendradarbiaujant su kultūros namų saviveiklininkais, parapija, kaimų bendruomenėmis ir nevyriausybinėmis organizacijomis. Lėšas projektui įgyvendinti skyrė Lietuvos respublikos Žemės ūkio ministerija.
Autorės nuotraukos.
9088 Žolinės viešnia aktorė Dalia Michelevičiūtė literatūriniu žodžiu nevieną sugraudino.