Rūpestis eismo saugumu: nuo stendo kūrimo iki dėmesio senjorui

Vida URBONIENĖ

Atšvaitų saulė

Atšvaitų saulė

Skaistgirio seniūnijos nevyriausybinės organizacijos kartu su Šv. Jurgio parapija šiemet susijungė į susivienijimą dalyvauti respublikiniame projekte konkurse „Eismo saugumas bendruomenėse“, kurį įgyvendina Lietuvos kaimo bendruomenių sąjunga. Artėjant tamsiajam rudens periodui, kada anksti temsta ir vėlai švinta Skaistgirio krašte tarsi iš gausybės rago pabiro renginiai, skirti eismo saugumui. Ramoškių kaimo bendruomenė vadovaujama Gražinos Urbonaitės pasirinko kurti stendą eismo saugumo tema. Bendruomenės aktyvas bendradarbiauti šiame projekte pakvietė  Jono Avyžiaus viešosios bibliotekos Skaistgirio filialą ir Skaistgirio vaikų dienos centro lankytojus. Visi draugiškai Skaistgirio bibliotekoje organizavo saugaus eismo popietę, kurios metu kalbėjosi apie tai kaip saugiai elgtis kelyje, kaip netrukdyti keliaujantiems negražiai elgiantis važiuojamoje kelio dalyje. Galiausiai atsakinėję į įvairius klausimus, išsprendę kryžiažodį apie šviesoforo atsiradimą, susipažinę su bibliotekoje esančia literatūra eismo saugumo tema, kartu su vyr. bibliotekininke Jolanta Jatuliene ir socialine darbuotoja Aukse Žakaityte palinko prie stendo kūrimo. Kiek džiaugsmo buvo, kai stendas jau buvo paruoštas peržiūrai. Stende atsispindi sankryžos, perėjos, atšvaitai, kritinės situacijos. Stendo piešiniai žiūrėti per mirioramos dėžę. Kiekvienas kūręs stendą namo grįžo ne tik su naujomis žiniomis, bet ir su atšvaitu.
Reibinių kaimo bendruomenė vadovaujama Adolfo Kriščiūno visus norinčius minti dviračio pėdalus kvietė į žygį, kurio metu stabteltų prie tų vietų kur kadaise buvo įvykę avarijos su skaudžiomis pasekmėmis. Žygio metu įveikta kelio atkarpa nuo avaringiausios sankryžos Skaistgiryje iki Endriškių kaime esančio posūkio nusinešusio net dvi jaunų žmonių gyvybes. Stabtelėta septyniose vietose kur yra įvairiu laikmečiu užgęsusios žmonių gyvybės. Analizuojant nelaimės vietas, paaiškėjo, kad jos įvyko sankryžose, iš šalutinio kelio sukant į pagrindinį kelią, staigiuose posūkiuose neįvertinus situacijos. Žygio dalyviai kelyje sutiktiems dviratininkams, pėstiesiems įteikė atšvaitus, liemenes, rankines, kalbėjosi apie eismo saugumą tamsiu paros metu. Nors keliautojų ir nebuvo didelis būrys, bet kelyje sutikta nemažai pavienių keliautojų.
img_2478Šv. Jurgio parapijos klebonas kunigas Andrius Trakšelis mielai bendradarbiaudavo šiame projekte ir kartu rengdavo akcijas minint keliautojų ir vairuotojų, bei kelyje žuvusių dienas. Šiemet kunigas įsijungė į susivienijimą kartu su nevyriausybininkais dalyvauti respublikiniame projekte. Paklausus kunigo Andriaus Trakšelio, kas jį paskatino žengti tokį žingsnį, kunigas šypsosi ir visiškai ramiai paaiškina, kad jam rūpi parapijiečių saugumas gatvėje:
Ne kiekvienas parapijietis priklauso vienai ar kitai nevyriausybinei organizacijai, į bažnyčią ateina daugiausia vyresnio amžiaus tikintieji, kurie retai kada nueina į rengiamus renginius, akcijas tad ir ryžausi jungtis į susivienijimą dalyvauti projekte „Eismo saugumas bendruomenėse“. Šiuos metus Lietuvos respublikos Seimas paskelbė Vietos bendruomenių metais, img_2479Popiežius Pranciškus metus paskelbė Gailestingumo jubiliejaus metais.  Parapija taip pat yra bendruomenė. Tikinčiųjų bendruomenė. Galima daug nuveikti, kai šalia yra geranoriškų pagalbininkų. Visa tai ir paskatino imtis projektinės veiklos,- sakė parapijos klebonas.
Minint keliautojų ir vairuotojų dieną Skaistgiryje po Šv. Mišių buvo pašventintos transporto priemonės, priminta, kad artėjant tamsiems vakarams būtina nešioti šviesą atspindinčias priemones, kad nesukeltume pavojaus kelyje ir kartu dovanotos priemonės eismo saugumui užtikrinti.
Skaistgirio miestelio bendruomenė vadovaujama Alberto Valuodzės kvietė kartu paminėti aplinkos apsaugos dieną. Tą dieną ant Uolyno kalno buvo pasodintas ąžuoliukas ir bijūnai.
Minima keliautojų vairuotojų diena. Nuotraukos V. Urbonienės

Minima keliautojų vairuotojų diena. Nuotraukos V. Urbonienės

Kartu su bendruomene tą dieną drauge minėjo ir į susivienijimą sujungusios nevyriausybininkus Skaistgirio moterų draugija „Versmė“ moterys, Skaistgirio neįgalieji, bei grupė parapijiečių. Miestelio bendruomenės pirmininkas Albertas Valuodzė ilgus metus dirbęs policijos pareigūnu visiems susirinkusiems priminė kaip keitėsi žuvusiųjų kelyje skaičius mūsų rajone. Pasak jo priemonės eismo saugumui užtikrinti, pokalbiai yra puiki prevencija mažinant avaringumą keliuose. Būta metų, kad ir Joniškio rajonas, Skaistgirio seniūnija galėjo lengviau atsikvėpti pažvelgę į žuvusiųjų suvestinę ir joje neradus nei vieno žuvusio:
Augantys medžiai, augalai ne tik puošia gamtą, aplinką, bet kartu grynina orą ir įprasmina įvykius. Kelkraščiuose ošia ne vienas ąžuolas žuvusiems atminti, o mūsų pasodintas ąžuolas įprasmins mūsų dalyvavimą projekte ir kartu grynins orą,- sakė akcijos organizatoriai.
Kiekvienam akcijos dalyviui išdalintos liemenės, atšvaitai, rankinės, atmintinės.
 Minint Tarptautinę pagyvenusių dieną, Skaistgirio moterų draugijos „Versmė“ moterys tradiciškai išėjo į gatves nešinos projekto „Eismo saugumas bendruomenėse“ organizatorių skirtomis eismo saugumui užtikrinti priemonėmis. Kiekvienam sutiktam dovanojo šias priemones, kalbino senjorus ar jie žinantys kur kreiptis ištikus nelaimei kelyje. Priminimui dovanojo atmintines. Draugijos moterys prieš penkerius metus pirmosios iš visų seniūnijos teritorijoje esančių nevyriausybinių organizacijų įsijungė į šį respublikinį projektą. kasmet pakviečia jungtis į susivienijimą vis naujas grupes bendruomenių.
Gražiai sutardamos ir bendradarbiaudamos Skaistgirio seniūnijos nevyriausybinės organizacijos, parapija, gimnazija, policijos pareigūnai, medikai, kultūros ir bibliotekų darbuotojai dalyvaudami Lietuvos kaimo bendruomenių sąjungos vykdomame projekte „Eismo saugumas bendruomenėse“ įneša svarų indėlį į bendruomeniečių saugumą.